Facebook LİBRA: Bitcoin’e yeni rakip!

facebook libra

Facebook LİBRA: Bitcoin’e yeni rakip!

Bugün sizlere yeni bir Dijital Para takdim etmek istiyorum. Reklamla Dijital Paranın ne alakası var diye soruyorsanız, cevabı yazımızın ilerleyen satırlarında gizli. Son yıllarda revaçta olan ve adını en çok duyduğunuz dijital para birimi belki de Bitcoin oldu. Ancak bugün anlatacağım yeni dijital para birimi Libra’yı da sıklıkla duyacakmışız gibi görünüyor.

 

Milyarlarca dolarlık işlemler ve yatırımların yapıldığı kripto para dünyasına  Sosyal Medya devi Facebook “Libra” ile adım attı. Geçtiğimiz Mayıs ayında sızdırılan Facebook’un bir kripto para birimi çıkartacağı konusu ile ilgili açıklama nihayet yapıldı. İşte Facebook’un kripto parası Libra Coin ile ilgili bilmeniz gerekenler!

 

Global bir para birimi ve finansal altyapı olarak nitelendirilen Libra, Facebook tarafından geliştirilen yeni bir blockchain sistemine sahip.

 

Akıllı telefonlara indirilecek Calibra uygulaması ile kripto para birimi ile yapılacak işlemlerin çok daha basit hale gelmesi planlanıyor.

 

Libra nerelerde kullanılabilecek?

 

Bahsettiğimiz Calibra uygulamasının yanı sıra, Messenger ve WhatsApp uygulamalarında da çalışacak olan Calibra ile kişiler arası para gönderimi ve benzeri ticari işlemler yapılabilecek.

Ayrıca şu anki yatırımcılar arasında yer alan Uber, Lyft gibi uygulamalarda da Libra ile ödeme yapılması bekleniyor. Hemen her ülkede Libra kullanılabilecek.

 

Libra Birliği bu yılı nabız yoklama ve test süreci ile geçirecek. Ana zincir ağının tanıtılması ve kullanıma sunulması ise 2020 yılını bulacak. Zaman içerisinde Libra kripto parasının yaygın kullanıma geçmesi bekleniyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yorum Gönder

FİKİRLERİNİZ VE TALEPLERİNİZ HAKKINDA BİZE HEMEN ULAŞABİLİRSİNİZ