Gayrimenkul Pazarlamasında Sosyal Medya Reklamcılığı

gayrimenkul pazarlamasında sosyal medya reklamcılığı

Gayrimenkul Pazarlamasında Sosyal Medya Reklamcılığı

Gayrimenkul Sektöründeyseniz olmazsa olmaz pazarlama enstrümanının başında Sosyal Medya geliyor. Elbette pazaryeri niteliğindeki emlak paylaşım sitelerinin önemi azımsanamaz, ancak sosyal medyayı doğru ve etkili kullanabiliyorsanız elinizde çok güçlü bir pazarlama argümanı olduğunu da göz ardı edemezsiniz.

Sosyal Medyada etkili bir Gayrimenkul Pazarlaması için strateji oluşturmak istiyorsanız, öncelikle tasarım ve kullanım kolaylığı ile dikkat çeken ve güncellenen bir web siteniz olmalı.

Web sitenizin var olduğunu kabul ederek devam edelim. Web sitenizin ismi sizin aynı zamanda marka isminiz, dolayısıyla da sosyal medya hesaplarında seçeceğiniz kullanıcı isimlerinizin de markanızla uyumlu (hatta aynı) olması önemli. (Çünkü bu hesapları kartvizit, broşür gibi baskılı pazarlama araçlarınıza da ekleyeceksiniz. )

Hesaplarınızı kurdunuz ve içeriklerde paylaşıyorsunuz. Her platformun takipçi çekmek için çok çeşitli yöntemleri olsa da, en kestirme yolu arkadaşlarınızı davet etmek ve etkili ve ilgi çekici içeriklerle hesabınızın takip edilmesini sağlamak. Tüm bunları tamamladıktan sonra ise sponsorlu içerik paylaşarak ilgili kişilere reklamlarınızı göstermek.

Sponsorlu içerikler

Sponsorlu içerik paylaşmaya karar verdiyseniz, öncelikle hedef kitlenizi yer, meslek, ilgi alanları gibi kriterlere göre belirlemeniz gerekiyor. Özellikle Facebook ve Instagramda belirleyeceğiniz hedefler sayesinde istediğiniz kişiye bile gösterebiliyorsunuz😊 Hangi sıklıkla aynı kişilere gösterilmesini belirleyebiliyorsunuz. Hatta istediğiniz marka telefonlarda reklamınızın görünmesini sağlayabiliyorsunuz. (Özellikle Lüks Konut Pazarlaması yapan Gayrimenkul Danışmanları için çok önemli bir özellik)

Sponsorlu reklam için hedef belirlemeden önce mutlaka ilgi çekici bir içerik hazırlamanız gerektiği hatırlatmasını da yapalım. Yapacağınız tüm sponsorlu paylaşımlarda web sitenize link vermeniz sizin için büyük avantajlar sağlıyor.

Reklamınız yorum ve mesaj almaya başladığı anda en fazla 3 saat içinde cevap vermeniz önemli, çünkü bu durum sizin reklam puanlarınızı etkiliyor ve reklam puanınız ne kadar yüksekse içeriğiniz, daha az ücretle daha fazla kişiye ulaşıyor. En popüler sosyal medya platformlarının reklam modellerine şöyle bir göz atalım isterseniz 😉

Facebook Reklam Modelleri

 • Sayfa Gönderisiyle Etkileşim: Facebook sayfanızda paylaştığınız bir gönderiyi (fotoğraf, video, link) daha fazla kişiye ulaşmak için kullanılır.
 • Sayfa Beğenmeleri: Facebook sayfanızın beğeni sayısını arttırmak için kullanılır.
 • İnternet Sitesine Tıklamalar: İnternet sitenizin trafiğini arttırmak için kullanılır.
 • İnternet Sitesi Dönüşümleri: İnternet sitenizin üzerinde dönüşümleri (form, satış vs.) arttırmak için kullanılır.
 • Uygulama Yüklemeleri: Uygulamalarınızın yüklenme sayısını arttırmak için kullanılır.
 • Uygulamayla Etkileşim: Uygulamalarınızın etkileşimi arttırmak için kullanılır.
 • Etkinlik Yanıtları: Facebook etkinliğinizi daha fazla kişiye duyurarak katılımı arttırmak için kullanılır.
 • Teklif Alımları: Facebook tekliflerinizin tanıtımını yapmak için kullanılır.
 • Video Görüntülemeleri: Videonuzun görüntülenme sayısını arttırmak için kullanılır.

 

Instagram Reklam Türleri

1- Fotoğraf Reklamları

Reklamınızı sade, basit ve göz alıcı bir görsel ile anlatın.

2- Video Reklamları

Fotoğraf reklamlarının sürükleyici görsel kalitesini görüntü, ses ve hareketin gücüyle birlikte kullanabilirsiniz. Üstelik,  artık 60 saniyeye kadar olan videoları yatay veya kare formatta da paylaşabilirsiniz.

3- Dönen Reklamlar

Kullanıcıların,  kaydırarak tek bir reklamda daha fazla fotoğraf veya video görebileceği reklam türünün genel tanımıdır.

4- Hikaye Reklamları

Instagram Stories’de reklamlarla içeriğinizi tamamlayın. Dünya genelinde, 150 milyonu aşkın kullanıcı her gün hikayeleri uygulamasını kullanarak, birbirleri ile iletişim kuruyor.

 

Linkedin Reklam Türleri

 • Text Ads (Metin Reklamları) Google’ın tıklama başına ödeme reklamlarıyla benzer olan bir reklam modelidir.
 • Promotional Ads (Sponsorlu Reklamlar) Facebook’ta gönderiyi öne çıkardığımız reklam modeliyle aynı. Burada da şirket sayfanızda var olan içerikleri ön plana çıkararak, sponsorlu yapabiliyor ya da sıfırdan yeni içerikler oluşturabiliyorsunuz.
 • LinkedIn Reklam Ortaklığı Çözümleri – Display Reklamlar (Banner) Linkedin’de display reklamlar dediğimiz banner’lar, diğer reklam modelleri ile aynı hedefleme seçeneklerine sahip. Ancak Linkedin, bu banner’ları yerleştireceğiniz alanların konumlarını da, boyutlarını da şirketinize uygun seçebilmeniz için farklı alternatifler sunmuş.
 • Sponsorlu InMail Sponsorlu InMail (sponsorlu linkedin mailleri) reklamverenlere 300 milyonun üzerinde Linkedin kullanıcısına e-mail ile ulaşmak için fırsat veriyor. Yine diğer reklam modellerinde olduğu gibi burada da hedefleme yapabiliyorsunuz.
 • Follow Company Ads ( Şirket Takip Reklamları) Şirketlerin Linkedin takipçi sayısını artırması için en iyi reklam modellerinden biri de Follow Company Ads ( şirket takip reklamları).

 

 

Twitter Reklam Türleri

 

1-Promoted Trend Sponsorlu gündem olarak da nitelendirebileceğimiz bu reklam modelinin daha çok kısa süreli tanıtım ve reklam dönemlerinde kullanılması faydalıdır.

2-Promoted Account

Sponsorlu hesap olarak tanımlanan bu Twitter reklam modeli takipçi sayısını arttırma amaçlı kullanılır.

3-Promoted Tweet

Sponsorlu tweet olarak da adlandırabileceğimiz bu Twitter reklam modelinde ise Twiter henüz takipçiniz olmayan hesaplara reklamınızı göstermenizi sağlar.

4-Twitter Video Reklamları

Etkili reklam modellerinden biri olan video reklamları açısından Vine, Facebook , YouTube gibi kanalları geriden takip etmiş olsa da Twitter üzerinden yapılabiliyor.

5 – Twitter WebSite Cards

Reklam verenler için oldukça faydalı olan twitter reklam modellerinden biri olan website cards  özellikle trafiği düşük olan web siteleri daha biçilemez bir reklam modeli.

6-   Twitter Uygulama Yükleme Reklamları

Eylül 2013’de Twitter ‘ın mobil reklam ağı MoPub ‘ı satın alması ile geliştirilmeye başlanan bu reklam modeli sponsor reklam olarak kullanıcının karşısına çıkıyor ve reklamın kullanıcıların haber akışlarında görüntülenmesini sağlıyor.

 

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Sosyal Medya da daha fazla kişiye erişebilmeniz ve gayrimenkul pazarlaması yapabilmeniz için yukarıda da belirttiğimiz gibi çok sayıda alternatif mevcut. Önemli olan şu, hedefinizi belirlemeniz, hedefiniz doğrultusunda doğru stratejiyi oluşturabilmeniz ve sonrasında bir gayrimenkul danışmanının için çok önemli olan takibi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

 

 

 

 

 

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yorum Gönder

FİKİRLERİNİZ VE TALEPLERİNİZ HAKKINDA BİZE HEMEN ULAŞABİLİRSİNİZ