MARKA KİMLİĞİ

Marka İsmi

Marka kimliğini oluşturmakta ilk ve belki de en önemli adım Marka İsminin belirlenmesidir.  “Alabileceğiniz en önemli pazarlama kararı, bir ürüne ne ad vereceğinizdir” der Jack Trout. Bu çok doğru. Sektörde benzersiz olmalı, kolay telaffuz edilebilmeli, tescil edilebilmeli gibi bir çok kriteri içinde barındırması gerekiyor çünkü…

Firma benim firmam ben ismimi kendim belirlerim diyebilirsiniz, ismim yürüsün diyerek isminizi de koyabilirsiniz. O zaman şuna dikkat edin; isminiz sektörünüzde tek mi? Yani sizinle aynı işi yapan bir adaşınız olmadığına emin olun. Varsın olsun diyorsanız, web sitesi ismini alırken, sosyal medyada öne çıkmak isterken sorun yaşaya bilirsiniz. Tüm bu sorunlarla karşı karşıya kalmamak için en iyisi Markalaşmanın ilk adımı olan isim belirlemeyi bir profesyonele bırakmak sanki..

Marka İsmi Yaratım Süreci

Öncelikle biz bize bir görüşme yapmamız gerekiyor. Sizinle yapacağımız bu ön görüşmede öncelikle sizin gelecekle ilgili hayallerinizi öğrenmemiz gerekiyor. Sonrasında da olmazsa olmazlarınızı. Mesela isim illaki Türkçe olsun diyebilirsiniz. Görüşmemizin hemen ardından da sektörünüzle ilgili araştırmalar başlıyor. Marka ismi konusunda bir çok kriteri sizin için değerlendirerek isim önerilerinde bulunuyoruz.

Slogan Nedir?

Marka ismi belirlendikten sonraki en önemli ikinci adım, markanıza (isminize) uygun fark yaratabilecek “slogan” oluşturma aşamasıdır. Çünkü markanız sloganınızla beraber anılacak. Dünya tarihinde slogan kavramı 1929 krizinden sonra politikada kullanılmaya başlıyor  ve 1930’lu yıllardan sonrada yaygınlaşıyor. Ve isimler, markalar hep sloganlarıyla beraber yol almaya devam ediyor bu tarihten sonra… Slogan için özetle şunu demek mümkün; “Bir kişi veya kuruluşun marka değeri oluşturmaya yönelik mesajıdır”. İyi bir sloganda markanın vizyonunu yansıtan, sade, orjinal ve hafızada kalan gibi nitelikleri taşımalıdır.

Slogan Yaratım Süreci

Önceliğimiz biz bize yapacağımız bir ön görüşme…

Ön görüşmemizde sizi tanımalıyız, tanımalıyız ki oluşturacağımız slogan sadece kelimeler bütünü olmaktan çıkıp, tamamen sizi yansıtsın..

Ön görüşmemizin ardından slogan oluşturma kısmına geçilir. İşte bu kısım pek kelimelerle anlatılabilir nitelikte değil. Çünkü size ve firmanıza uygun olan slogan yaratım sürecinde sizin elbisenizi giyerek siz gibi bakmaya çalışırız, bu aşamada kelimeler havada uçuşur. Birleşen kelimelerin kontrolleri yapılır. Daha önce kullanılmış mı, kullanılıyor mu, sektörünüzle uygun mu gibi… Tüm bu sorulara aldığımız uygun yanıtlar doğrultusunda da size bir rapor halinde slogan örneklerini sunarız. Sonrası da sizin seçiminize kalmış 🙂

Logo Tasarımı

Logo markanızın dışarıya açılan yüzüdür. Tamamen görsel hafızaya hitap ettiği için de öncelikli kriter renktir. Renk seçiminde firma sahibinin sevdiği renkler üzerinden gidilmesi markalaşma sürecinin üzerinde ki en büyük tehdittir. Çünkü renklerin kişiler üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri mevcuttur. Renklerin gözümüzden beynimize ulaşma hızı değişiklik gösterdiği için, oluşturdukları etkilerde farklı farklıdır. Soğuk renkler kişi üzerinde rahatlatıcı bir etki bırakırken, sıcak renkler satın alma hissini artırır. Renklerin insanlar üzerinde güçlü bir etkisi olması nedeniyle de marka renkleri mutlaka uzman eşliğinde seçilmelidir.

Renk belirlendikten sonra markanın sektörüne, ismine, sloganına ve kurumsal rengine uygun logo tasarımına geçilir. Tasarım aşamasının hemen ardından en az 3 adet tasarım sizin onayınıza sunulur.

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal kimlik, pazarlamada, bir kurumun görünen yüzüne verilen isimdir. Kurumun kendini ifade etme şeklidir. Kurumsal kimlik firma için oluşturduğu imajla, tüketicinin aklına kazınır. Kurumsal Kimlik tasarımında firma içinde ve dışında kullanılacak tüm materyaller bulunmalıdır. Oldukça detaylı bir çalışmadır. Çünkü tamamen sizi yansıtmalı ve özgün olmalıdır.

Yapılan tasarım çalışmaları bir örnek olmalıdır (birbirinin devamı ve tamamlayan şekilde). Böylelikle akılda kalıcılığınız sağlanmış ve reklam amacına hizmet etmiş olur.

Kurumsal Kimlik

Marka ismi – Kurumsal renk/renklerin belirlenmesi – Logo Tasarımı – Amblem – Antetli Kağıt – Kartvizit – Diplomat ve/veya Torba Zarf – Bloknot – Cepli Dosya – Matbuu evraklar (Fatura, irsaliye, makbuz, sürekli form) – Şirket Giyim Kuralları – E-mail tasarımı – Katalog – Araç giydirme – Tabela – Branda – Promosyon Malzemeleri – CD ve CD kabı – Gazete, dergi gibi tanıtım materyalleri

Kurumsal Kimlik Kılavuzu

Kurumsal Kimlik kılavuzu kurumsal kimliği oluşturan tüm argümanların detaylı bir şekilde ifade edildiği bir kitapçıktır. Özellikle franchise veren firmaların olmazsa olmazıdır. Çünkü reklam markanın, hafızada kalarak satışların artmasına yönelik bir harekettir.

Bu nedenle de reklam materyalleri her yerde aynı şekilde kullanılmalıdır. Bu noktada Kurumsal Kimlik Kılavuzu önem taşır. Çünkü kılavuz içinde kurumsal kimliği oluşturan tüm öğeler kullanılacağı yere göre ölçüleri, CMYK renk kodları gibi detaylarıyla anlatılır. Kurumsal kimlik kılavuzu PDF olarak hazırlanabildiği gibi baskılı olarakta verilebilir.

FİKİRLERİNİZ VE TALEPLERİNİZ HAKKINDA BİZE HEMEN ULAŞABİLİRSİNİZ