Neler oluyor bu Instagram’a?

Neler oluyor bu Instagram’a?

Bu soruyu son iki ayda sık tekrarlayandansanız cevabı yazımızda….

Aktif bir Instagram kullanıcıysanız ve son aylarda beğenileriniz de bir düşüş gözlemliyorsanız, buna sebep Instagramın değişen algoritmasıdır. Kendini sürekli yenileyerek en çok kullanılan sosyal medya araçlarından bir tanesi olan Instagram ocak ayında ki son algoritma değişikliği ile kullanıcılarını biraz üzdü desek yanlış olmaz. Yapılan değişiklikle beraber gönderileriniz artık takipçilerinizin yalnızca yüzde 10’luk kısmına gösteriliyor.

Peki ne yapmamız gerekiyor?

Aslına bakarsanız ocak ayındaki algoritma değişikliği ile beraber Instagram sizden daha fazla ilgi bekliyor desek pekte yanlış olmaz. Paylaşım yaptınız ve Instagram kapatıp başka işlerle ilgilenmeye başladınız.  Önceden böyle yapardık ve beğeniler yorumlar gelirdi ve biz saatler sonrasında bile cevap versek problem olmazdı. Değişiklik sonrasında ise Instagram sizden paylaşımı yaptıktan sonra gelen yorumlara en fazla bir saat içinde yanıt vermenizi istiyor. Bir saat içinde geri dönüş sağlamıyorsanız, gönderinizin görünürlüğü düşüyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Instagram gönderilerinizi takipçilerinizin yüzde 10’luk kısmına gösteriyor. Yorumlara hızlı cevap vermediğiniz takdirde de gönderi gösterimini daha da düşürüyor. Cevap verdiğiniz zaman ise kaliteli içerik olarak algılayarak daha fazla kişiye göstermeye başlıyor.

Destek amaçlı yorumlara da dikkat!

Instagram yaptığı değişiklikle aynı kişilere yapılan yorumları da algılıyor ve bu şekilde yorumu yükselen gönderilerinde görünürlüğünü aşağı çekiyor. Destek olmak için yapılan yorumlarda bulunan emojiler de etkileşimi artırmaya fayda sağlamıyor. Instagram en az dört kelimeden oluşan yorumları yorumdan sayıyor.

Hashtag kullanımı da özenle seçilmeli

30 hashtag kullanımına izin veren Instagram, artık minimum hashtag ister durumda. En fazla 10 tane diyebiliriz.  Gönderiyle uyuşmayan hashtag kullanımında da yine gönderinin görünürlüğünü aşağı çekiyor.

İşte böyle J Ocak ayında yenilenen Instagram algoritması kullanıcıları hayli zorlayacak gibi görünüyor. Özetle şöyle de diyebiliriz aslında  Instagram sizden artık daha fazla ilgi alaka bekliyor 😉

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yorum Gönder

FİKİRLERİNİZ VE TALEPLERİNİZ HAKKINDA BİZE HEMEN ULAŞABİLİRSİNİZ