Sosyal Medyada Ne Sıklıkla Paylaşım Yapmalıyız?

Sosyal Medyada Ne Sıklıkla Paylaşım Yapmalıyız?

Hepimizin cebine giren internetle birlikte artık doğmamış bebeğin bile sosyal medya hesabı var. (Hiç abartı yok. Ultrason fotosu paylaşanları çok gördüm 😊) Peki sosyal medyada paylaştığımız her bir gönderinin tüketim ömrü olduğunu biliyor musunuz?

Bilenler, başka yazılarımıza geçebilirler. Biz bilmeyenler için yazmaya devam edelim. Evet paylaştığımız her bir gönderinin bir paylaşım ömrü var ve bu ömür sandığımız kadar uzun değil. Aslında yapılan bu araştırma sayesinde hangi platformda, ne sıklıkla paylaşım yapabiliriz ortaya çıkıyor. Küçükten büyüğe doğru sıralayalım o zaman.

TWITTER; 18 Dakika

FACEBOOK; 5 Saat

INSTAGRAM; 21 Saat

LINKEDIN; 24 Saat

YOUTUBE; 20 + Gün

PİNTEREST; 4 Ay

BLOG; 2 yıl

Yanlış okumuyorsunuz, yaptığımız paylaşımların ortalama raf ömürleri bu kadar. Paylaşımların raf ömürleri bu kadarsa, paylaşım sıklığımız nasıl olmalı dilerseniz şimdide bu konuya bir gözatalım.

Twitter

Raf ömrü en kısa olan ve daha çok haber almak için yararlandığımız Twitter’da aynı gün içinde 3. paylaşımdan sonra etkileşim çok hızlı düşüyor. Bu nedenle de ideal paylaşım adedi 3 olacaktır.

Facebook

İkinci sırada bulunan Facebook’ta günlük ortalama 2 kez paylaşım ideal bir rakam. Bir günde 4 ve üzeri paylaşımda bulundaysanız ertesi gün hiçbir şey paylaşmamakta uygun bir kullanıcı davranışı diyebiliriz.

Instagram

Instagramı, post ve story (daha uzun süreli videolar için “kanal” açma olanağı da var, ancak o başka yazımızda) olarak ayırmakta fayda var. Diğer ağlara göre etkileşim oranı daha yüksek görünse bile (erişimi yüksek tutmak için bazı trikleri mevcut) günde 2 kez paylaşımda bulunmak en doğrusu. Story için ise bu rakam en çok 5 olmalı.

Linkedin

Linkedin’de haftaiçi her gün 1 kez paylaşım yapmak takipçilerinize %60 oranında daha fazla ulaşmanızı sağlayacaktır. Linkedin algoritması Facebook ile benzerlik gösterse bile, aktif ve istikrarlı bir kullanıcıysanız paylaşımlarınızı gören kişi sayısında azımsanmayacak bir artış elde edebiliyorsunuz.

Youtube

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformunun Youtube olduğunu söylesek 😊 Paylaşılan içeriğin raf ömrü için 20+ Gün denilse bile dikkat çekici videolar sonrasında da gösterilmeye devam ediyor. Paylaşım sayısı olarak haftada 1 video ideal bir rakam.

Pinterest

Türkiye’de belki de yeni yeni sosyal medya kullanıcılarının dikkatine girsede Pinteret kullanıcılarının en önemli özelliği marka sadakati diyebiliriz. Marrkaların hızlı bir şekilde bilinirliğinin artmasında çok büyük katkı sağlayan Pinterest’te 5 kez paylaşımda bulunabilirsiniz.

Blog Post

İçerik pazarlamasının en yaygın argümanlarından bir tanesi de hiç şüphesiz ki bloglar. Düzeni bir şekilde haftada 2 kez blogda bir şeyler paylaşmak, web sitenizin trafiğine ve topladığınız leadlere en az %20 katkıda bulunuyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yorum Gönder

FİKİRLERİNİZ VE TALEPLERİNİZ HAKKINDA BİZE HEMEN ULAŞABİLİRSİNİZ